Abakus mokymo metodika paremta Mentaline aritmetika

Žmogus yra apdovanotas pačiais geriausiais instrumentais pažinti pasaulį: rega, klausa, skoniu, uosle ir lytėjimu. Šiuos instrumentus mes vadiname pojūčiais. Ankstyvoje vaikystėje žmogus yra ypač jautrus pojūčių siunčiamiems signalams, tačiau augant pojūčiai silpnėja ir žmogus pamiršta jų teikiamas naudas.

Žmogus, su išvystytais pojūčiais, geriau orientuojasi aplinkoje, gali pasigirti geresne atmintimi, greitesniu mąstymu, lakia vaizduote bei kūrybiškumu. Šiuos pojūčius nulemia ne kas kitas kaip harmoninga abiejų smegenų pusrutulių veikla.

Pirmosios Prancūzijos respublikos revoliucinės armijos generolas Napoleonas Bonapartas yra pasakęs – „vaizduotė valdo pasaulį“. Be abejonės, svarbiausias žmogaus elgesio suaktyvintojas bei koordinatorius yra jo galvos smegenų didieji pusrutuliai. Dėl nervų sistemos veiklos, iš aplinkos mes gauname visą reikalingą informaciją. Nervų sistema siunčia impulsus į įvairias gyvybiškai svarbias organizmo sistemas ir reguliuoja jų veiklą, o galvos smegenų centruose yra kuriamos veiksmų programos, idėjos, ateities planai, ir numatomi bei skatinami jų įgyvendinimo būdai. Tačiau žmogaus smegenų pusrutuliai suvokia pasaulį tik tam tikru, jiems būdingu būdu. Kairysis smegenų pusrutulis yra atsakingas už rišlią kalbą, klausą, loginį mąstymą, gebėjimą greitai ir tiksliai skaičiuoti. Dešinysis smegenų pusrutulis – už kūrybiškumą, vaizduotę, gebėjimą orientuotis erdvėje. Šiuolaikinėje mokymosi sistemoje vaikų mokymo programa yra orientuota tik į kairiojo smegenų pusrutulio veiklą, o dešiniajame pusrutulyje slypinčios neribotos galimybės yra nelavinamos. Tad geriausiai pasaulį pažįsta ir stulbinamų pasiekimų pasiekia tie, kurie turi puikiai išvystytą ne tik kairįjį smegenų pusrutulį, bet ir dešinįjį.

Abakus metodika

Abakus metodika – tai unikali, kelis tūkstančius metų siekianti metodika 4-12 metų vaikams, kilusi iš Rytų Azijos. Ši metodika padeda vaikams vystyti abiejų smegenų pusrutulių veiklą Abakus skaitliukų pagalba. Abakuso skaitliukai – seniausias pasaulyje žinomas skaičiavimo instrumentas, sudarytas iš rėmelio su stumdomais skaitliukais. Tai instrumentas, kuris intensyviai buvo naudotas prekybos pramonėje iki XX a. 10-ojo dešimtmečio. Vėliau šį instrumentą pakeitė skaičiavimo mašinėlės ir kompiuteriai.

Metodikos esmė – mintinas skaičiavimas perkeliant skaičius į vizualizacijas. Tai vadinama mentaline aritmetika.  Iš pradžių vaikai išmoksta skaičiuoti bei sudėtingas aritmetines užduotis spręsti skaitliukų pagalba, vėliau – skaičiavimo principus perkelia į mintiną skaičiavimą. Tačiau mentalinė aritmetika neapsiriboja tikslu išmokyti vaiką greitai skaičiuoti. Mentalinės aritmetikos tikslas – skatinti abiejų smegenų pusrutulių veiklą. Greitas, tikslus skaičiavimas – tik suaktyvinto dešiniojo smegenų pusrutulio veiklos rezultatas.

Ilgą laiką ši metodika buvo užmiršta ir pradėta taikyti tik nuo 1993 m. Malaizijoje. Per beveik 30 metų buvo atlikta daugybė stebėjimų ir mokslinių tyrimų, kurie atskleidė, kokią naudą metodika teikia vaikams. Tyrimai parodė metodika yra veiksminga. Didžiausi Abakus metodikos privalumai vaikui išlavintas dėmesio sutelkimas, klausa, analitinis mąstymas, fotografinė atmintis, kūrybiniai gebėjimai, sėkmingas kalbų mokymasis. Per keletą dešimtmečių pasaulyje susikūrė keliasdešimt mentalinės aritmetikos akademijų, institutų. Dėl šios priežasties kai kuriose Azijos šalyse ši metodika yra įtraukta į mokyklų mokymo metodiką ir yra labai populiari, o didžiausi mokyklų pasiekimai yra fiksuojami būtent mentalinės matematikos srityje. Šiuo metu metodika yra dėstoma daugiau nei 50 šalių visame pasaulyje, 3 žemynuose, o 2013 m. pradėta dėstyti ir Lietuvoje: Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose mentalinės aritmetikos akademijoje vaikams    EIQ akademijoje.

Comments are closed.